Grupa: Praca i życie
Typ: Grupa Otwarta (każdy może dołączyć)
Utworzona przez: grupy (3.00)

Członków: 160 / Dołącz do tej grupy

Masz z czymś problem? Szukasz porady?


Forum: Praca i życie / Masz z czymś problem? Szukasz porad
 
iwonka83 (2.50)
kobieta, lat 40,
Dromahair, Irlandia

Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
Czy warto bedac w Irlandii zapisac sie do szkoly, aby podszkolic swoj angielski???
Bo wlasnie mam maly dylemat. Czasami kompletnie nie rozumiem Irlandczykow, szczegolnie jak mowia szybko, no i z tym swoim specyficznym akcentem. Nie wiem czy to kwestia czasu i bede ich rozumiala, czy tez wlasnie powinnam pojsc na kilka lekcji do jakiejs szkoly jezykowej, aby podszkolic swoj angielski??
Tez mieliscie na poczatku taki problem??
A moze znacie jakas dobra szkole w okolicach Sligo???
Dodano: 15.10.2007 12:18, ostatnio
Odpowiedzi: 47   Odsłon: 5818
 
pjotfurEK (4.51)
mężczyzna, lat 41,
Athlone, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
Aneczko, uważaj o co prosisz, bo to dostaniesz
Piję do tej kaczki, co się o nią prosisz
Jeśli chodzi o pana Galaz to wyczuwam naleciałości typowo "borkowe"....
A może po prostu niepotrzebnie demonizuję
W każdym razie. Jeśli chodzi o temat wątku.
Jak pojawiłem się na Wyspie to wydawało mi się, że bardzo dobrze znam język...
Miałem rację, wydawało mi się. Owszem zasób leksykalny był, możność tworzenia sensownych zdań również..... ale nic po tym kiedy trema nie pozwala się po ludzku odezwać i zamiast normalnej wypowiedzi pojawia się niemal niezrozumiały bełkot... To tak krytycznie wobec siebie W końcu udało mi się przełamać tą psychiczną barierę... na szczęście.

Co do osłuchania, jak wspomina levisss, owszem to najlepsza metoda nauczenia się poprawnej wymowy i składni. Nie zmienia to jednak faktu, że mając ubogi zasób leksykalny całe to wsłuchiwanie się zda się na nic.
Dlatego szkoła językowa może nieco pomóc w tej gestii.
Chyba, że ktoś ma zacięcie to sam sobie pomoże ucząc się we własnym zakresie.
Dodano: 8.01.2008 18:46
 
valdie68 (3.69)
mężczyzna, lat 56,
Baile Bhlainséir, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
Szkoda, że obecny na nadajemy.ie nauczyciel angielskiego sie nie wypowiada.
Irlandzki to nie nie tylko akcent, poza tym w Cork jest zupełnie inaczej niż w Dublinie, też "skrzywione", ale w inną stronę.
W Dublinie czymś normalnym jest usłyszeć dostając resztę w sklepie "thanks a million", czego nie ma na świecie. Trzeba się osłuchać, a jeśli chodzić do szkoły dla zaawansowanych (szkoła ma sens), to tylko jeśli się ma wykładowców "native speaker".
http://www.nadajemy.ie/blog/tsanyo/Rozmowki-o-transporcie.html polecam
Dodano: 8.01.2008 18:54
 
Aneczka (3.95)
kobieta, lat 43,
Cobh, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
Ok, ale i gramatyke trzeba znać! Sami zobaczcie jak ludzie, POLACY, po forach piszą... nie chciałbym robić tu reklamy innego forum, ale jest takie, gdzie pisze gościu długi post w którym jest jedna kropka i dwie duże litery - podam z braku tchu jak to czytam, a potem ze śmiechu bo to można na miliordy sposobów zrozumieć. Podobnie jest na pewno z angielskim większości z nas. Jeśli ktoś chce TYLKO dogadać się z kolegami z pracy na temat tego czy sprzątać tu czy tam - wystarczy posłuchać. Ale jeśli chce się poprawnie mówić, pisać i czytać... to niestety... tak jak uczyło się na pamięć słówek typu chór (kto się nauczył, ten się nauczył), tak trzeba wyryć na pamięć nieregularne czasowniki. Oczywiście można różnymi sposobami... ale tego się nie nauczy TYLKO słuchając.

Ja czytam książki po angielsku (nie tylko dla dzieci), oglądam TV po angielsku, słucham radio i to daje efekty.
Dodano: 8.01.2008 18:55
 
Przemek (3.79)
mężczyzna, lat 52,
Naas, Co Kildare, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
"W końcu udało mi się przełamać tą psychiczną barierę... na szczęście."

I to jest najważniejsza sprawa. Myślę, że tak szkoła może w tym pomóc, bo tam siłą rzeczy trzeba mówić po angielsku, inaczej sie nie da. Z kolegami i koleżankami ze szkoły też trzeba sie dogadywać, a przecież nie da się w ich językach (u mnie są Hiszpanie, Włosi, Węgrzy i Czeszka... ))
Dodano: 8.01.2008 18:57
 
Przemek (3.79)
mężczyzna, lat 52,
Naas, Co Kildare, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
"Ja czytam książki po angielsku"

A ja chyba się wezmę za czytanie libretta musicalu "Heliogabal" Jacka Kaczmarskiego, akurat napisał je po angielsku ))
Dodano: 8.01.2008 19:00
 
pjotfurEK (4.51)
mężczyzna, lat 41,
Athlone, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
Valdie, a propo "inności" języka w poszczególnych rejonach Wyspy to trzeba również pamiętać o "dalekiej północy". Dalekiej dlatego, że do tej pory mam pewne problemy ze zrozumieniem co oni do mnie mówią. Wszystko jest ok dopóki mówią w miarę powoli. Da się wtedy jeszcze zlepić to w sensowną całość. Jeśli zaczną napi......ać bardzo szybko to ja wymiękam, a naprawdę nie mam problemów z językiem angielskim......

@Przemek
W moim poprzednim miejscu zatrudnienia również "kolorowo" pod tym względem.
Polacy, Irlandczycy, Słowacy, Turek, Nowo Zelandczyk, Ukrainiec, Łotysz.... koniec końców używało się tylko 4 języków(angielski, polski, słowacki, łacina kuchenna), ale czasem ciężko było zapamiętać własne nazwisko......
Dodano: 8.01.2008 19:08
 
czeremcha (4.21)
kobieta, lat 60,
Dublin, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
Żeby móc się bez problemu dogadać z Irlandczykami, trzebaby i ich wysłać do tej samej szkoły językowej, do której chodzimy

Hasła w rodzaju /zapiszę fonetycznie/: Oj end mi sister /dla niewtajemniczonych: ja i moja siostra/, "tuletry piper" czy pytanie "Where IS the tissues?" /czyli "niekonieczne" gramatycznie - w wykonaniu tubylców zwalają na początek z nóg, ale można się przyzwyczaić W każdym razie - nie można się od wszystkich nauczyć poprawnej angielszczyzny

Ania
Dodano: 8.01.2008 21:31
 
valdie68 (3.69)
mężczyzna, lat 56,
Baile Bhlainséir, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
Poprawna angielszczyzna i dogadywanie się, jak również tzw. "śmiganie" nie mają wiele wspólnego z życiem.
Tutaj należałoby znać oxfordzki angielski, jednocześnie ich odmiane angielskiego, a i tak jakiś murzyn nas za chwilę zaskoczy "śmigając", i niewiele zrozumiemy. Ten murzyn będzie do nas się zwracał używając góra trzech czasów i prostych słów, a obok nas będzie "śmigał" w gwarze z nastolatkami.
Nie rozumiem jak to się dzieje....

Trzeba by się tu chyba urodzić.
Dodano: 8.01.2008 22:02
 
Przemek (3.79)
mężczyzna, lat 52,
Naas, Co Kildare, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
A co to takiego owo "śmiganie"??
Dodano: 8.01.2008 23:03
 
Aneczka (3.95)
kobieta, lat 43,
Cobh, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
Jestem ciekawa kto z północy zrozumiałby górala czy ślązaka. Ba! ja z Piły czasami nie rozumiałam tych z Poznania (jak oni mowili 'byłaś na blauce', 'pojedziemy biną', jade dziś baną'. Dajcie szanse, tym którzy nie znają gwary poznańskiej - niech zgadują )
A jak słuchałam rodziny z Chorzowa to ni w ząb nic a nic Oczywiscie jak rozmawiali między sobą po śląsku, bo jak mówili do mnie to już po polsku
Nie zapomne tego śpiewjącego: Ide na wiadro (kto wie co to znaczy?)

Tu mi się nasuwa taki dawcip: Przychodzi obcokrajowiec do sklepu w Polsce i próbuje się dogadać po angielsku, niemiecku, francusku, hiszpańsku, rosyjsku, włosku... a ekspedientka ni w ząb nie rozumie. Facet wyszedł, a do kobiety podszedł właściciel sklepu i powiedział: oj widzisz Zośka - języków trzeba się uczyć! Na co ekspedientka odpowiedziała: On tyle znał i się nie dogadał
Dodano: 8.01.2008 23:34
 
pjotfurEK (4.51)
mężczyzna, lat 41,
Athlone, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
@Aneczka
"Jadę dziś baną" to jeszcze zrozumiałem ale reszta to dla mnie czeski film.

To ja też dowcipem sypne, a co mi tam

Rosyjski statek dokuje we francuskim porcie.
Do nadbrzeża podchodzi francuz a z pokładu wrzeszczy do niego mat:
- Dzierżyj linu !!!
Francuz zmieszany nie rozumie o co mu chodzi.
Mat próbuje jeszcze kilka razy, w końcu woła:
- Speak English!?
Francuz ruchem głowy zaprzecza.
- Sprechen Sie Deutsch!!?
Ten sam gest.
- Parlais vous Francouise?(wybaczcie mój "francuski")
- Oui oui !!!! Woła zadowolony żabojadek.
Na co Rusek:
- No to DZIERŻYJ LINU !!!!
Dodano: 9.01.2008 10:43
 
Aneczka (3.95)
kobieta, lat 43,
Cobh, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
'Parlez vous francais' powinno być (c z takim haczykiem na dole)
nie, że się czepiam, ale wiem, to podaje
Dodano: 9.01.2008 10:52
 
pjotfurEK (4.51)
mężczyzna, lat 41,
Athlone, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
Dzięki Ci dobra kobieto
A ja zawsze myślałem, że do jest parlais, ze względu na ich zamiłowanie niejako do utrudniania życia w nauce francuskiego
A do tego to "moje" francouise....
Chyba pójdę się zdrzemnąć i odświeżyć nieco umysł

edit...

Oto kolejny przykład dlaczego powinno się chodzić do szkoły językowej
Jako, że jestem w Irlandii a nie we Francji, jakoś mi do tego nie spieszno
Dodano: 9.01.2008 10:57
 
konto_usuniete (2.50)
mężczyzna, lat 43,
Brak, Polska
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
blałka to po poznansku wgary
Wiem (sam uzywam) to podaje
Dodano: 9.01.2008 11:17
 
Aneczka (3.95)
kobieta, lat 43,
Cobh, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
euble miałeś nie podawać! Miałeś dać szanse na odgadnięcie tym, którzy nie znają tych słów Czytanie za zrozumieniem (języka polskiego) się kłaniaDDD
Dodano: 9.01.2008 11:33
 
konto_usuniete (2.50)
mężczyzna, lat 43,
Brak, Polska
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
Sorry
To nie czytanie ze zrozumieniem u mnie kuleje - po prostu czytam forum miedzy jednym wlotem szefa do mojego pokoju a drugim z myszka ustawiana na zamykaniu okna i czesto nie zdazam doczytac calosci postu. A odpisuje przy nastepnym wejsciu na Nadajemy.

Ale sie zrewanzuje...
Jak Zenek jechal bimbą to weszło dwoch gymylarzy, ale takich no wiecie ginoli, dali mu lagą bez łeb i zabrali mu wszystkie bejmy z kabzy a nawet glazejki co se je niedawno lajsnął. A bryle to mu ćpneli przez okno. A ludzie w bimbie tylko sie patrzeli jak glapy w glanc klamoty.
Dodano: 9.01.2008 12:08
 
Aneczka (3.95)
kobieta, lat 43,
Cobh, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
euble tacy jak Ty to najgorsi nie doczytają, a się wtrącają
Ale tekst superancki! Myślę, ze dobrze oddaje to, o czym chciałam powiedzieć.
Gwara (tu też tak by to można nazwać?) a język oficjalny - to zupełnie inna para kaloszy. Co nie zmienia faktu, że jednego i drugiego uczyć się trzeba Gwary od ludzi, języka ze szkoły.

A tak swoją drogą - kiedy internet dotarł do wioski, gdzie mieszkaja moja rodzina, zaczęłam komunikowac się z nimi przez gg. I czasami naprawdę się zastanawiam nad tym - o co chodzi? Kilka przykładów (to wioska podpoznańska, więc troche mają też z tej gwary):
rychtyk tero
do szyku
przyszykować
ryczka
antrejka
tytka
ty ja tej

itp itd. no, ale tam do szkoły mają pod górkę...
Dodano: 9.01.2008 12:40
 
konto_usuniete (2.50)
mężczyzna, lat 43,
Brak, Polska
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
[...]euble tacy jak Ty to najgorsi [...]
Wiem, ja tez cie lubie
Dodano: 9.01.2008 12:44
 
Aneczka (3.95)
kobieta, lat 43,
Cobh, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
euble, kochany, ale ja nic nie mam do Ciebie
ale sam chyba przyznasz, ze nie ma nic gorszego niż nieporozumienia, o które łatwo jak ktoś czyta urywkami ale mówmy o tych szkołach
Dodano: 9.01.2008 13:23
 
levisss (3.87)
mężczyzna, lat 44,
, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
nastepnym dobrym sposobem na szybka nauke jezyka obcego jest tzw malzenstwo z obcokrajowcem.
Dodano: 10.01.2008 10:11
 
Aneczka (3.95)
kobieta, lat 43,
Cobh, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
levisss - przekonałeś mnie
Dodano: 10.01.2008 11:41
 
eid (2.50)
mężczyzna, lat 38,
Dublin, Irlandia
Temat:  Czy warto chodzic do szkoly jezykowej????
Witam,

Oczywiscie ze warto chodzic do szkoly jezykowej!!
Jesli szukasz dobrej szkoly to polecam strone http://www.englishindublin.eu tam znajdziesz linki do szkol oraz ich lokalizacje na mapie.
Dodano: 7.02.2013 17:55
Odpowiedzi:    
2
Dodaj Odpowiedź
 Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na tego posta.
Zaloguj się aby odpowiedzieć na posta lub zarejestruj się jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w serwisie.