Grupa: Dublin
Typ: Grupa Otwarta (każdy może dołączyć)
Utworzona przez: grupy (3.00)

Członków: 49 / Dołącz do tej grupy

Dublin i wszystko co z nim związane


Forum: Dublin / Dyskusje na temat Dublina...
 
konto_usuniete (2.50)
mężczyzna, lat 43,
Brak, Polska

Temat:  Zwrot podatku - praca za granica
Hej,

Mam pytanie, nie wiem czy ten watek juz sie kiedys pojwil na forum czy nie....

Otoz chodzi mi o zwrot podatku za prace za zagranica...

Oglaszaja sie tam jakies instytucje, firmy itp.. Czy ktos z Was ma pojecie, bo mnie sie obilo o uszy, ze jesli odzyskamy w/w zwrot, to wtedy te lata pracy za ktore sobie odebralismy pieniazki nie sa wliczane do emerytury.. no i to jest moj dylemat - czy mam dobre informacje, czy tez moze ktos to sobie wyssal z palca...

Z gory dzieki za pomoc
Dodano: 5.08.2008 15:42, ostatnio
Odpowiedzi: 12   Odsłon: 7816
 
valdie68 (3.69)
mężczyzna, lat 55,
Baile Bhlainséir, Irlandia
Temat:  Zwrot podatku - praca za granica
Gdy składki PRSI odbierzesz, czyli składki emerytalne, które mają ci pracować na emeryturę, to wtedy ci się nie wlicza. Jest raczej głupie, chyba, że krótko żyć planujesz. To i tak groszowa sprawa.
W Polsce niestety składek nie da sie odebrać, a stanowią one sporą część płacy. Nie da się odebrać dllatego, że te pieniądze natychmiast idą na emerytury dla obecnych emerytów i wcale dla ciebie nie pracują, a dają ci tylko obietnicę jakiejś tam emerytury za te 40 lat w Twoim przypadku, według obowiązujących stawek za 40lat. Mówię o tym t.zw. pierwszym filarze.

Podatek nie ma nic wspólnego z PRSI i też możesz go odebrać, ale w świetle prawa powinnaś się wtedy rozliczyć z tych pieniędzy w Polsce, co się znowu zupełnie nie opłaca, bo progi podatkowe są w Polsce dużo niższe, choć podatek jest w podobnej wysokości.
Dodano: 5.08.2008 18:21
 
valdie68 (3.69)
mężczyzna, lat 55,
Baile Bhlainséir, Irlandia
Temat:  Zwrot podatku - praca za granica
Czym innym jest podatek nadpłacony, kiedy się np, nie pracowało tu cały rok lub obcinali emergency tax. Ten należy odebrać, a aby to uczynić najlepiej się pofatygować do ravenue.
Dodano: 5.08.2008 18:24
 
Fantomas (3.93)
mężczyzna, lat 45,
Dublin, Irlandia
Temat:  Zwrot podatku - praca za granica
Valdie .. no dobrze .. a co zrobic jak ktos wyjezdza np w sierpniu, a we wrzesniu podejmuje prace w PL ?
Dodano: 6.08.2008 0:04
 
flox (3.52)
mężczyzna, lat 41,
Dublin, Irlandia
Temat:  Zwrot podatku - praca za granica
to sie rozliczasz w kazdym kraju z tego co tam zarobiles minely te czasy co sie rozliczalo tu i tu z zarobkow...
Dodano: 6.08.2008 10:28
 
Saurelin (4.52)
kobieta, lat 43,
Dublin, Irlandia
Temat:  Zwrot podatku - praca za granica
Fantomas o ile pamietam rozliczasz sie w kraju w ktorym przepracowales wiecej niz 186 dni - tak mowila umowa miedzy Polska a Irlandia o unikaniu wspolnegoopodatkowania
tzn tak bylo 3 lata temu, a jak jest teraz nie wiem, ale najprosciej bedzie zapytac sie w kazdym z urzedow skarbowych
Dodano: 6.08.2008 10:36
 
Arcadio2009 (2.50)
mężczyzna, lat 43,
Kielce, Polska
Temat:  Zwrot podatku - praca za granica
Witam wszystkich mam pytanie w sprawie zwrotu podatku.

Pracowałem w Republice Irlandii, w Dublinie przez 15 miesięcy. Zatrudniony byłem w latach
2006 – 2007. W roku 2006 przepracowałem 10 miesięcy , zarabiając najniższa krajową na pełny etat. W roku 2007 zatrudniony byłem na takich samych warunkach jak w roku wcześniejszym. Przepracowałem 5 miesięcy zarabiając najniższą krajową pensję.


Do tej pory nie rozliczyłem się z podatku z tamtejszym Urzędem Podatkowym. Nie wypełniłem odpowiednich dokumentów, nie składałem żadnego pitu. Wysłałem do nich list z prośba o oszacowanie wysokości zwrotu nadpłaconego, należnego mi podatku. Dostałem list z tamtejszego Ravenue w którym stwierdzają oni ,że za rok 2007 należy mi się 15 euro , a za rok 2006 nic mi się nie należy. Wyliczyli kwotę zwrotu na zero i przyslali czek na 15euro, ktorego oczywiscie nie oplacalo sie realizowac bo trzeba by placic za transfer zakladac konto tu itp.



Z tego wynika że składki by musiałyby być wyliczone i opłacone skrupulatnie i równiutko co do centa, co raczej się nie zdarza, albo bardzo rzadko bo wszyscy moi znajomi pracujący tam otrzymali dużo większy zwrot podatku, co najmniej po kilkaset euro zwrotu.






Dodano: 24.08.2009 3:32
 
Arcadio2009 (2.50)
mężczyzna, lat 43,
Kielce, Polska
Temat:  Zwrot podatku - praca za granica
I w tej właśnie sprawie piszę do Państwa. Uważam, ze należałoby sprawdzić jakie dokładnie składki były przez pracodawcę opłacane i czy rzeczywiście nie nadpłacił on tego podatku w większej wysokości. Gdzie to mozna sprawdz stad w Polsce oczywiscie bo nie bede tam specjalnie lecial .

Dodano: 24.08.2009 3:36
 
Arcadio2009 (2.50)
mężczyzna, lat 43,
Kielce, Polska
Temat:  Zwrot podatku - praca za granica
Stąd moje pytanie, czy jest szansa, aby konkretnie i dokładnie oszacować ten zwrot nadpłaconego podatku i ewentualnie sprawdzić jakie składki pracodawca odprowadzał? Bo odchodząc otrzymałem tylko dokument P45, posiadam też oryginały wszystkich moich payslipów otrzymanych od firmy, dokument E301 oraz dokumenty P21 z obydwu lat.

Umowy o pracę nie otrzymałem, ale z tego co mi wiadomo to dokument P45 jest uznawany jako umowa. Czy to prawda ?

A i czy mozna sprawdzis stad z Polski czy ja wogole byłem legalnie zatrudiony?

Z góry dziekuje za odpowiedz i prosze o kontakt.
Dodano: 24.08.2009 3:40
 
Arcadio2009 (2.50)
mężczyzna, lat 43,
Kielce, Polska
Temat:  Zwrot podatku - praca za granica
Hm poprawka, zjadlem jedno slowo.

No i z tego co wiem to nie musimy juz placic podatku tutaj chyba jesli otrzymujemy zwrot no tak czy nie?

A i czy mozna sprawdzis stad z Polski , czy ja wogole byłem legalnie zatrudiony?

Z góry dziekuje za odpowiedz i prosze o szybki kontakt
Dodano: 24.08.2009 3:43
 
Wojciech (3.75)
mężczyzna, lat 47,
Dublin, Irlandia
Temat:  Zwrot podatku - praca za granica
"to sie rozliczasz w kazdym kraju z tego co tam zarobiles minely te czasy co sie rozliczalo tu i tu z zarobkow... "

Niemnije jednak w takim wypadku podatek od zarobionych TYLKO W POLSCE pieniędzy naliczasz wedle progu podatkowego należnego dla SUMY ZAROBIONYCH PIENIęDZY Z OBU KRAJÓW.
Dodano: 27.08.2009 19:53
 
przeemko (2.50)
mężczyzna, lat 39,
Lublin, Polska
Temat:  Zwrot podatku - praca za granica
Ja polecam wszystkim rozliczanie się z podatku za pracę za granicy!
Po trzech miesiącach otrzymałam, należny mi zwrot dzięki twojpodatek_pl!
Polecam i zachęcam bo to bardzo profesjonalna firma!
Sprawna i serdeczna obsługa!
Dodano: 4.02.2012 23:10
Dodaj Odpowiedź
 Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na tego posta.
Zaloguj się aby odpowiedzieć na posta lub zarejestruj się jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w serwisie.