Grupa: Dublin
Typ: Grupa Otwarta (każdy może dołączyć)
Utworzona przez: grupy (3.00)

Członków: 49 / Dołącz do tej grupy

Dublin i wszystko co z nim związane


Forum: Dublin / Dyskusje na temat Dublina...
 
Mongra (2.50)
kobieta, lat 50,
Warszawa, Polska

Temat:  przeprowadzka do Dublina a szkola dla 5-latka
w pazdzierniku bede sie przeprowadzac z rodzina do Dublina (dostalam tam prace). Nic nie mam zorganizowane i chyba musze zaczac od szkoly. Pomozcie mi prosze, bo nie wiem od czego zaczac, szukalam na internecie, ale same ogolne rozporzadzenia...
Syn ma 5 lat i nie mowi po angielsku. Szukam szkoly/przedszkola na poludniu Dublina (dzielnice 4-6-8-12-14), gdzie bylyby rowniez inne dzieci nie mowiace po angielsku. Jak zaczac takie poszukiwanie?
Pozdrawiam,
Monika
Dodano: 24.08.2011 16:13, ostatnio
Odpowiedzi: 8   Odsłon: 4509
 
agnieszka100 (4.58)
kobieta, lat 52,
Ceatharlach , Irlandia
Temat:  przeprowadzka do Dublina a szkola dla 5-latka
Chyba musisz zaczac od adresu (chocby najpierw na probe) i skontaktowac sie z najblizsza szkola (wazne czy maja miejsca, bo kiedys byl z tym problem).

Nie martw sie o angielski. Twoje dziecko jest na tyle male, ze bez problemu zalapie po kilku miesiacach (martw sie o j. polski - zobaczysz jak szybko zapomni).
Moze otrzymac dodatkowe zajecia z angielskiego w czasie szkolnym, zaleznie od postepow.

W Irl. dzieci w tym wieku chodza do szkoly. Maja krotszy czas zajec niz uczniowie od 7 r.z. Jezeli bedziesz potrzebowala opieki po szkole, to musisz juz ja organizowac na wlasna reke, ale sa jakies przedszkola polskie i irlandzkie.

Polska szkola wyda ci swiadectwo. Bedzie ci, takze potrzebne swiadectwo urodzenia, a jezeli jestes katoliczka, to wez tez swiadectwo chrztu.
Po jakims czasie bedziesz musiala do polskiej szkoly przeslac zaswiadczenie o tym, ze dziecko uczeszcza do irlandzkiej - to wazne.

W Irlandii piecze nad szkolami trzyma kosciol katolicki we wspolpracy z Min. Edukacji. Znajdz katolicka szkole (nic w rodzaju "educate together") z wykladowym angielskim (choc znam polskie dzieci ze szkol z irlandzkim). To ci oszczedzi duzo klopotow.

Moze ktos ci doradzi wlasciwa dzielnice, od ktore mozna zaczac poszukiwania.
Dublina 8 nie polecam, a 14 nie znam, ale to wszystko dopiero sama ocenisz mieszkajac i pewnie, jak kazdy przeprowadzisz sie nie raz.
Wazne, zeby dziecku na poczatku oszczedzic stresu i nie zmieniac szkoly.
Szukaj miejsca najlepszego dla dziecka (nie w skupisku miejskim, bo sie nie bedzie mialo gdzie bawic ale tez nie na odludziu, bo nie bedzie mialo z kim)
Tutaj o dobre miejsce najtrudniej...

Jezeli dziecko bedzie mialo problemy, nie wahaj sie isc do wychowawcy i normalnie popros o pomoc.

Nie stresuj sie sama i nie stresuj dziecka. Tu wszystko jest prostsze

Dodano: 24.08.2011 16:55
 
Mongra (2.50)
kobieta, lat 50,
Warszawa, Polska
Temat:  przeprowadzka do Dublina a szkola dla 5-latka
dzieki za szybka odpowiedz, pocieszasz mnie
Decyzje o pracy podjelam wczoraj, dzis jestem nia przerazona i mam wrazenie, ze wszystko mnie przerasta...
Wiesz moze jak szukac szkol? znasz moze jakies miejsce z lista szkol w poszczegolnych dzielnicach?
Mam jeszcze drugiego syna, ma 2 lata wiec i tak musze chyba szukac jakiejs opiekunki po szkole, co tez nie jest latwe a szczegolnie z tego co slyszalam nie tanie..
A tak przy okazji: jak sie znajduje innych Polakow w Dublinie? Sa jakies miejsca odwiedzane czesto, fora internetowe poza tym?
nigdy tu nie bylam jeszcze...
Dodano: 24.08.2011 17:28
 
agnieszka100 (4.58)
kobieta, lat 52,
Ceatharlach , Irlandia
Temat:  przeprowadzka do Dublina a szkola dla 5-latka
Wszystko sobie dobrze przemysl - szczegolnie kolejnosc dzialan.
Zastanow sie czy nie lepiej byloby pojechac najpierw na samodzielny "zwiad"...
Jezeli chcesz jechac do pracy, sama z dwojka dzieci (tzn nie masz wsparcia drugiej os. doroslej), to moze byc nieciekawie.

Zrobisz jak zechcesz, ale bac sie nie ma czego.
http://www.education.ie/home/home.jsp?pcategory=10917&ecategory=12016&language=EN

jezeli nie znajdziesz tego, co cie interesuje, to po prostu napisz do nich maila

Polakow nie musisz szukac ))) sami cie znajda
Dodano: 24.08.2011 17:41
 
Mongra (2.50)
kobieta, lat 50,
Warszawa, Polska
Temat:  przeprowadzka do Dublina a szkola dla 5-latka
tak czy owak zwiad musze zrobic. Dzieki za link, zaczynam wertowac spis...
Na szczescie jade z mezem, bedzie musial poszukac pracy, co moze nie byc proste, nie wiem jak to teraz jest z IT w Irlandii.
Dzieki jeszcze raz ))
Dodano: 24.08.2011 18:17
 
valdie68 (3.69)
mężczyzna, lat 55,
Baile Bhlainséir, Irlandia
Temat:  przeprowadzka do Dublina a szkola dla 5-latka
Jeśli chodzi o IT, to polecam pitc.ie (Polish IT Club), niech tam mąż wprost zapyta, chłopaki i dziewczyny tamtejsze są z tematem pracy w IT w Dublinie zaznajomione, bo tu pracują, (poza tymi co migrowali gdzieś znowu)

No i chętnie pomagają, co nie wszędzie jest oczywiste...
Dodano: 24.08.2011 19:45
 
flox (3.52)
mężczyzna, lat 41,
Dublin, Irlandia
Temat:  przeprowadzka do Dublina a szkola dla 5-latka
kiedys sie lognal na pitc i jakos mega lipa to byla chyba ze sie cos zmienilo...
jak ma sporo papierow to moze na cos ciekawsze liczyc... a tak to bez lat pracy w irl to raczej odrzucaja podania
Dodano: 27.08.2011 22:12
 
Mongra (2.50)
kobieta, lat 50,
Warszawa, Polska
Temat:  przeprowadzka do Dublina a szkola dla 5-latka
Dzieki za informacje, gdzie wogole szukac ofert pracy? Polecacie jakies agencje headhuntingowe lub portale z ofertami?
milego wieczoru,
M
Dodano: 28.08.2011 0:15
 
agnieszka100 (4.58)
kobieta, lat 52,
Ceatharlach , Irlandia
Temat:  przeprowadzka do Dublina a szkola dla 5-latka
portali z ofertami jest mnostwo,
nieprofilowane, na ktorych duzo sie dzieje, to:

jobs.ie
irishjobs.ie
loadzajobs.ie, ktory sie teraz otwiera jako findajob.ie
i fas.ie

z monster.ie nigdy nie korzystalam, ale wiem, ze inni tak i to z powodzeniem
Dodano: 28.08.2011 19:12
Dodaj Odpowiedź
 Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na tego posta.
Zaloguj się aby odpowiedzieć na posta lub zarejestruj się jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w serwisie.